Rosemount @ Lakeville North - 10/3/2017                    
                                    Results  

Rosemount       96
Lakeville South 90                                  
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay Junior Varsity
===============================================================================
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Lakeville North High School  'A'                            2:10.49  
     1) Gunderson, Claire 10            2) Piscikaite, Gintare 7          
     3) Brand, Holly 10                 4) Marchese, Stella 10            
       33.91    37.24    30.96    28.38                                    
  2 Irish Girls Swim & Dive-MN  'A'                             2:21.45  
     1) Ganado Ramos, Allison 9         2) Moisei, Andreea 11             
     3) Casey, Courtney 9               4) Dawson, Lillian 10             
       36.06    40.41    32.93    32.05                                    
  3 Lakeville North High School  'B'                            2:23.47  
     1) Rehborg, Brianna 9              2) Mencke, Casey 10               
     3) Wolfe, Olivia 10                4) McCarthy, Abby 11              
       35.95    40.36    38.14    29.02                                    
  4 Irish Girls Swim & Dive-MN  'B'                             2:26.54  
     1) Dargis, Skyler 9                2) Leholm, Rachel 9               
     3) Simon, Averie 9                 4) Busse, Faith 11                
                         32.78    32.22                                    
  5 Irish Girls Swim & Dive-MN  'C'                            x2:27.47  
     1) Lewis, Heather 10               2) Erickson, Olivia 10            
     3) Jackson, Meridath 12            4) Niemi, Cloe 9                  
       36.19    41.69    36.13    33.46                                    
  6 Lakeville North High School  'C'                           x2:41.55  
     1) Frost, Lilliana 7               2) Reuvers, Marla 11              
     3) Golden, Abigail 9               4) Edenfield, Jade 10             
       41.09    45.58    38.05    36.83                                    
 -- Irish Girls Swim & Dive-MN  'D'                                 XDQ  
     1) Holland, Ella 9                 2) Estebo, Kasey 9                
     3) Rognlie, Olivia 9               4) Lunn, Shayla 11                
       44.58    59.29    34.12    38.68                                    
 
Event 2  Girls 200 Yard Medley Relay Varsity
===============================================================================
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Irish Girls Swim & Dive-MN  'A'                             1:54.45  
     1) Urkiel, Molly 10                2) O'Donnel, Balor 9              
     3) Wenman, Anna 11                 4) Barabash, Taylor 11            
       29.92    33.46    25.95    25.12                                    
  2 Lakeville North High School  'A'                            1:57.83  
     1) Van Dyne, Ashley 11             2) Kaiser, Emily 12               
     3) Domack, Katie 11                4) West, Katrina 11               
       28.84    33.39    28.99    26.61                                    
  3 Lakeville North High School  'B'                            1:59.60  
     1) Golden, Molly 12                2) Anderson, Olivia 11            
     3) Jensen, Sophia 12               4) Van Dyne, Paige 10             
       30.50    34.23    28.44    26.43                                    
  4 Irish Girls Swim & Dive-MN  'B'                             2:02.26  
     1) Bartz, Kathleen 9               2) Miller, Nicholle 10            
     3) Wallberg, Sophia 8              4) Simms, Julia 12                
       32.86    34.24    19.27    35.89                                    
  5 Lakeville North High School  'C'                           x2:05.44  
     1) Zenner, Helen 8                 2) Anderson, Georgia 12           
     3) Olson, Georgia 9                4) Gray, Grace 9                  
       33.06    35.89    29.06    27.43                                    
  6 Irish Girls Swim & Dive-MN  'C'                            x2:07.22  
     1) Jacobson, Katherine 10          2) Wyllie-Sonsalla, Cyrill 12     
     3) Ortiz, Alana 10                 4) Newman, Skylar 9               
       33.42    35.67    29.41    28.72                                    
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle Junior Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Estebo, Kylie             11 RSMT-MN                        2:15.71  
      31.33   33.88   35.24   35.26                                
  2 Ringhand, Hayley          10 RSMT-MN                        2:20.60  
      33.33   35.45   36.10   35.72                                
  3 Salay, Jenna              11 RSMT-MN                        2:24.64  
      33.86   37.49   36.29   37.00                                
  4 Jensen, Emily             12 Lake North                     2:26.92  
      32.58   36.98   38.67   38.69                                
  5 Blumberg, Frannie          8 Lake North                     2:46.26  
      36.90   42.72   44.48   42.16                                
  6 Johnson, Caitlyn           9 Lake North                     2:47.57  
      38.03   42.25   44.22   43.07                                
  7 Berg, Sabina               9 Lake North                    x2:58.19  
 -- Barker, Allison            9 RSMT-MN                       X2:44.67  
      37.33   41.12   43.56   42.66                                
 
Event 4  Girls 200 Yard Freestyle Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Hutchins, Cassandra       12 RSMT-MN                        1:58.46  
      27.79   30.04   30.35   30.28                                
  2 Thull, Elizabeth          12 Lake North                     1:59.48  
      27.64   30.29   30.56   30.99                                
  3 Pattee, Megan             11 Lake North                     2:03.09  
      28.85   31.21   31.96   31.07                                
  4 Urkiel, Grace             10 RSMT-MN                        2:03.11  
      28.81   31.22 1:03.14                                        
  5 Golden, Molly             12 Lake North                     2:07.73  
      29.08   32.67   33.41   32.57                                
  6 Jacobson, Katherine       10 RSMT-MN                        2:14.73  
      30.40   33.46   35.41   35.46                                
  7 West, Chloe                9 Lake North                    x2:15.35  
      31.06   34.57   35.40   34.32                                
 
Event 5  Girls 200 Yard IM Junior Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Marchese, Stella          10 Lake North                     2:35.89  
      34.06   41.69   46.20   33.94                                
  2 Zenner, Helen              8 Lake North                     2:41.57  
      34.38   39.35   51.94   35.90                                
  3 Ganado Ramos, Allison      9 RSMT-MN                        2:43.15  
      36.20   41.45   49.28   36.22                                
  4 Leholm, Rachel             9 RSMT-MN                        2:47.33  
      37.12   43.85   48.34   38.02                                
  5 Simon, Averie              9 RSMT-MN                        2:48.19  
      36.57                   39.25                                
  6 Golden, Abigail            9 Lake North                     2:52.82  
      35.68   45.10   53.45   38.59                                
  7 Wirth, Hannah              9 Lake North                    x3:13.17  
      44.02   48.58   58.65   41.92                                
 -- Jackson, Meridath         12 RSMT-MN                       X2:56.35  
      38.35   43.50   54.95   39.55                                
 
Event 6  Girls 200 Yard IM Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Wenman, Anna              11 RSMT-MN                        2:13.17  
      28.60   33.97   39.60   31.00                                
  2 Van Dyne, Ashley          11 Lake North                     2:14.75  
      28.46   33.16   41.26   31.87                                
  3 Urkiel, Molly             10 RSMT-MN                        2:15.54  
      20.46   44.14   39.60   31.34                                
  4 Jensen, Sophia            12 Lake North                     2:19.18  
      30.08   36.00   39.99   33.11                                
  5 O'Donnel, Balor            9 RSMT-MN                        2:25.77  
      33.47   36.95   41.04   34.31                                
  6 Anderson, Olivia          11 Lake North                     2:30.21  
      32.70   39.63   42.06   35.82                                
 -- Casey, Courtney            9 RSMT-MN                       X2:42.73  
      34.70   42.47   47.32   38.24                                
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle Junior Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Johnston, Anna            12 RSMT-MN                          27.85  
  2 Newman, Skylar             9 RSMT-MN                          28.16  
  3 Wyllie-Sonsalla, Cyrill   12 RSMT-MN                          28.28  
  4 Moisei, Andreea           11 RSMT-MN                         x28.83  
  5 Mencke, Casey             10 Lake North                       30.18  
  6 Piscikaite, Gintare        7 Lake North                       30.53  
  7 Wolfe, Olivia             10 Lake North                       33.65  
  8 Olson, Kirsten            12 Lake North                      x37.84  
 -- Weers, Julia              11 RSMT-MN                         X30.70  
 -- Dawson, Lillian           10 RSMT-MN                         X31.16  
 -- Rognlie, Olivia            9 RSMT-MN                         X33.34  
 -- Dargis, Skyler             9 RSMT-MN                         X34.39  
 -- Town, Sera                10 RSMT-MN                         X34.48  
 -- Erickson, Olivia          10 RSMT-MN                         X34.90  
 -- Winters, Victoria         10 Lake North                      X35.03  
 -- Lunn, Shayla              11 RSMT-MN                         X38.49  
 -- Kirk, Ellie                9 Lake North                      X41.96  
 -- Holland, Ella              9 RSMT-MN                         X46.12  
 
Event 8  Girls 50 Yard Freestyle Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Klein, Macy               12 RSMT-MN                          24.81  
  2 Pattee, Katie              9 Lake North                       24.99  
  3 Anderson, Caroline        11 Lake North                       25.09  
  4 Barabash, Taylor          11 RSMT-MN                          26.07  
  5 Simms, Julia              12 RSMT-MN                          26.09  
  6 Domack, Katie             11 Lake North                       26.74  
 -- Hinderaker, Maggie        11 RSMT-MN                         X28.59  
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving Junior Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Westman, Claire            9 RSMT-MN                         134.35  
  2 Ralston, Audrey            9 RSMT-MN                         132.00  
  3 Davis, Mackenzie           9 RSMT-MN                         130.60  
  4 Frost, Lilliana            7 Lake North                      102.20  
  5 Edenfield, Jade           10 Lake North                       93.30  
 
Event 10  Girls 1 mtr Diving Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Holtz, Andrea             12 RSMT-MN                         211.75  
  2 Reuvers, Marla            11 Lake North                      152.85  
  3 Bernadin, Holly            9 RSMT-MN                         144.90  
  4 Rognerud, Lauren           9 RSMT-MN                         142.50  
  5 Smith, Greta               7 Lake North                      107.35  
  6 Golden, Abigail            9 Lake North                       98.20  
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly Junior Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Olson, Georgia             9 Lake North                     1:14.12  
      34.22   39.90                                                
  2 Newman, Skylar             9 RSMT-MN                        1:15.90  
      33.42   42.48                                                
  3 Ganado Ramos, Allison      9 RSMT-MN                        1:17.53  
      36.50   41.03                                                
  4 Rehborg, Brianna           9 Lake North                     1:18.51  
      36.40   42.11                                                
  5 Gunderson, Claire         10 Lake North                     1:21.48  
      36.60   44.88                                                
  6 Weers, Julia              11 RSMT-MN                        1:22.20  
    1:22.28                                                        
  7 Blumberg, Frannie          8 Lake North                    x1:36.25  
      43.66   52.59                                                
 -- Dargis, Skyler             9 RSMT-MN                       X1:25.68  
      39.20   46.48                                                
 
Event 12  Girls 100 Yard Butterfly Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Wenman, Anna              11 RSMT-MN                          59.49  
      28.32   31.17                                                
  2 Kaiser, Emily             12 Lake North                     1:03.77  
      29.35   34.42                                                
  3 Van Dyne, Paige           10 Lake North                     1:04.97  
      30.18   34.79                                                
  4 Ortiz, Alana              10 RSMT-MN                        1:07.17  
      31.12   36.05                                                
  5 Domack, Katie             11 Lake North                     1:07.99  
      30.70   37.29                                                
  6 Wallberg, Sophia           8 RSMT-MN                        1:08.01  
  7 Anderson, Georgia         12 Lake North                    x1:15.97  
      34.45   41.52                                                
 -- Casey, Courtney            9 RSMT-MN                       X1:17.16  
      36.28   40.88                                                
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle Junior Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Estebo, Kylie             11 RSMT-MN                        1:02.93  
      30.40   32.53                                                
  2 West, Chloe                9 Lake North                     1:03.22  
      30.94   32.28                                                
  3 Jensen, Emily             12 Lake North                     1:04.74  
      31.08   33.66                                                
  4 Lewis, Heather            10 RSMT-MN                        1:07.10  
      31.35   35.75                                                
  5 Dawson, Lillian           10 RSMT-MN                        1:09.92  
      32.06   37.86                                                
  6 Johnson, Caitlyn           9 Lake North                     1:18.60  
      38.23   40.37                                                
  7 Wirth, Hannah              9 Lake North                    x1:21.16  
      40.40   40.76                                                
 -- Busse, Faith              11 RSMT-MN                       X1:09.66  
      33.73   35.93                                                
 -- Niemi, Cloe                9 RSMT-MN                       X1:13.36  
 -- Rognlie, Olivia            9 RSMT-MN                       X1:15.16  
      35.84   39.32                                                
 -- Barker, Allison            9 RSMT-MN                       X1:16.19  
      37.05   39.14                                                
 -- Town, Sera                10 RSMT-MN                       X1:18.88  
      38.58   40.30                                                
 -- Lunn, Shayla              11 RSMT-MN                       X1:24.30  
 -- Estebo, Kasey              9 RSMT-MN                       X1:24.33  
      39.14   45.19                                                
 -- Olson, Kirsten            12 Lake North                    X1:24.62  
      40.51   44.11                                                
 -- Kirk, Ellie                9 Lake North                    X1:37.06  
      46.95   50.11                                                
 -- Holland, Ella              9 RSMT-MN                       X1:37.08  
      47.94   49.14                                                
 
Event 14  Girls 100 Yard Freestyle Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Klein, Macy               12 RSMT-MN                          54.48  
      25.97   28.51                                                
  2 Anderson, Caroline        11 Lake North                       55.86  
      26.54   29.32                                                
  3 Pattee, Megan             11 Lake North                       56.87  
      27.64   29.23                                                
  4 Pattee, Katie              9 Lake North                       56.90  
      27.29   29.61                                                
  5 Barabash, Taylor          11 RSMT-MN                          57.63  
      28.01   29.62                                                
  6 Miller, Nicholle          10 RSMT-MN                        1:00.00  
      28.48   31.52                                                
 -- Hinderaker, Maggie        11 RSMT-MN                       X1:03.57  
      29.94   33.63                                                
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle Junior Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Ringhand, Hayley          10 RSMT-MN                        6:09.34  
      34.36   36.71   36.93   37.44   37.65   37.55   37.92   37.21
      37.59   35.98                                                
  2 Salay, Jenna              11 RSMT-MN                        6:25.99  
      34.52   37.89   38.44   38.51   39.37   39.05   39.76   40.08
      39.35   39.02                                                
  3 Mencke, Casey             10 Lake North                     6:49.38  
      35.11   40.54   41.83   42.46   42.41   42.27   42.78   41.97
      41.27   38.74                                                
  4 McCarthy, Abby            11 Lake North                     6:55.58  
      36.13   40.87   43.67   43.04   41.90   42.70   42.80   43.72
      41.62   39.13                                                
  5 Frost, Lilliana            7 Lake North                     7:05.99  
      35.76   40.92   43.28   43.48   44.48   43.71   44.86   43.86
      43.30   42.34                                                
 
Event 16  Girls 500 Yard Freestyle Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Hutchins, Cassandra       12 RSMT-MN                        5:22.58  
      29.19   31.53   31.93   32.57   32.56   32.56   32.98   32.94
      33.51   32.81                                                
  2 Thull, Elizabeth          12 Lake North                     5:32.03  
      30.18   32.34   32.98   33.70   33.67   34.07   34.52   34.05
      33.47   33.05                                                
  3 Urkiel, Grace             10 RSMT-MN                        5:36.13  
      30.81   33.44   34.55   34.19   34.26   34.49   34.54   33.62
      33.60   32.63                                                
  4 Bartz, Kathleen            9 RSMT-MN                        5:45.00  
      31.34   34.28   34.50   34.95   34.76   34.86   35.31   35.45
      35.21   34.34                                                
  5 West, Katrina             11 Lake North                     5:48.72  
      30.46   33.94   35.15   35.75   35.92   35.75   36.03   35.42
      35.05   35.25                                                
  6 Gray, Grace                9 Lake North                     5:51.01  
      31.10   34.96   35.28   35.36   36.03   35.85   35.99   35.96
      35.60   34.88                                                
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay Junior Varsity
===============================================================================
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Lakeville North High School  'A'                            1:59.16  
     1) Zenner, Helen 8                 2) Jensen, Emily 12               
     3) McCarthy, Abby 11               4) Mencke, Casey 10               
       28.51    31.59    28.81    30.25                                    
  2 Irish Girls Swim & Dive-MN  'A'                             2:01.49  
     1) Dawson, Lillian 10              2) Leholm, Rachel 9               
     3) Ganado Ramos, Allison 9         4) Moisei, Andreea 11             
       31.42    30.59    31.07    28.41                                    
  3 Irish Girls Swim & Dive-MN  'B'                             2:11.17  
     1) Dargis, Skyler 9                2) Weers, Julia 11                
     3) Ringhand, Hayley 10             4) Salay, Jenna 11                
       36.36    31.16    32.46    31.19                                    
  4 Irish Girls Swim & Dive-MN  'C'                            x2:11.18  
     1) Niemi, Cloe 9                   2) Jackson, Meridath 12           
     3) Rognlie, Olivia 9               4) Busse, Faith 11                
       33.72    31.97    34.75    30.74                                    
  5 Lakeville North High School  'B'                            2:14.40  
     1) Wirth, Hannah 9                 2) Winters, Victoria 10           
     3) Johnson, Caitlyn 9              4) Rehborg, Brianna 9             
       35.51    35.10    33.83    29.96                                    
  6 Lakeville North High School  'C'                           x2:34.55  
     1) Berg, Sabina 9                  2) Kirk, Ellie 9                  
     3) Olson, Kirsten 12               4) Blumberg, Frannie 8            
       37.71    44.50    37.28    35.06                                    
 -- Irish Girls Swim & Dive-MN  'D'                            X2:35.38  
     1) Town, Sera 10                   2) Erickson, Olivia 10            
     3) Lunn, Shayla 11                 4) Holland, Ella 9                
       35.16    35.48    38.17    46.57                                    
 
Event 18  Girls 200 Yard Freestyle Relay Varsity
===============================================================================
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Lakeville North High School  'A'                            1:40.58  
     1) Pattee, Katie 9                 2) Pattee, Megan 11               
     3) Thull, Elizabeth 12             4) Anderson, Caroline 11          
       25.10    25.63    25.35    24.50                                    
  2 Irish Girls Swim & Dive-MN  'A'                             1:40.75  
     1) Klein, Macy 12                  2) Simms, Julia 12                
     3) Barabash, Taylor 11             4) Hutchins, Cassandra 12         
       24.80    25.98    25.49    24.48                                    
  3 Lakeville North High School  'B'                            1:50.01  
     1) Olson, Georgia 9                2) Gray, Grace 9                  
     3) West, Katrina 11                4) Domack, Katie 11               
       27.76    27.63    27.81    26.81                                    
  4 Irish Girls Swim & Dive-MN  'B'                             1:52.48  
     1) Newman, Skylar 9                2) Miller, Nicholle 10            
     3) Hinderaker, Maggie 11           4) Urkiel, Grace 10               
       29.30    27.75    28.58    26.85                                    
  5 Irish Girls Swim & Dive-MN  'C'                            x1:54.20  
     1) Ortiz, Alana 10                 2) Wyllie-Sonsalla, Cyrill 12     
     3) Casey, Courtney 9               4) Estebo, Kylie 11               
       28.39    28.00    29.92    27.89                                    
  6 Lakeville North High School  'C'                           x1:54.28  
     1) Anderson, Georgia 12            2) Brand, Holly 10                
     3) Marchese, Stella 10             4) West, Chloe 9                  
       28.94    28.39    28.12    28.83                                    
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke Junior Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Gunderson, Claire         10 Lake North                     1:11.02  
      35.43   35.59                                                
  2 Jacobson, Katherine       10 RSMT-MN                        1:11.16  
      35.64   35.52                                                
  3 Piscikaite, Gintare        7 Lake North                     1:18.76  
      38.43   40.33                                                
  4 Simon, Averie              9 RSMT-MN                        1:21.42  
      39.94   41.48                                                
  5 Wolfe, Olivia             10 Lake North                     1:27.60  
      42.63   44.97                                                
 
Event 20  Girls 100 Yard Backstroke Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Van Dyne, Ashley          11 Lake North                     1:00.27  
      29.03   31.24                                                
  2 Golden, Molly             12 Lake North                     1:05.07  
      31.38   33.69                                                
  3 Van Dyne, Paige           10 Lake North                     1:07.15  
      32.81   34.34                                                
  4 Simms, Julia              12 RSMT-MN                        1:08.42  
      33.28   35.14                                                
  5 Bartz, Kathleen            9 RSMT-MN                        1:10.28  
      33.97   36.31                                                
  6 Wallberg, Sophia           8 RSMT-MN                        1:10.67  
      34.31   36.36                                                
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke Junior Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Wyllie-Sonsalla, Cyrill   12 RSMT-MN                        1:21.52  
      38.19   43.33                                                
  2 Moisei, Andreea           11 RSMT-MN                        1:28.87  
      42.31   46.56                                                
  3 Zenner, Helen              8 Lake North                     1:31.29  
      42.87   48.42                                                
  4 Leholm, Rachel             9 RSMT-MN                        1:31.31  
      41.99   49.32                                                
  5 Berg, Sabina               9 Lake North                     1:37.93  
      45.12   52.81                                                
 -- Jackson, Meridath         12 RSMT-MN                       X1:36.94  
      45.25   51.69                                                
 
Event 22  Girls 100 Yard Breaststroke Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Urkiel, Molly             10 RSMT-MN                        1:09.29  
      32.28   37.01                                                
  2 Jensen, Sophia            12 Lake North                     1:12.62  
      34.22   38.40                                                
  3 Kaiser, Emily             12 Lake North                     1:13.44  
      34.48   38.96                                                
  4 O'Donnel, Balor            9 RSMT-MN                        1:15.32  
      35.94   39.38                                                
  5 Miller, Nicholle          10 RSMT-MN                        1:15.95  
      36.19   39.76                                                
  6 Anderson, Olivia          11 Lake North                     1:16.29  
      35.90   40.39                                                
 -- Johnston, Anna            12 RSMT-MN                       X1:19.96  
      36.91   43.05                                                
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay Junior Varsity
===============================================================================
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Lakeville North High School  'A'                            4:23.56  
     1) Anderson, Georgia 12            2) Jensen, Emily 12               
     3) West, Chloe 9                   4) Gunderson, Claire 10           
       31.34  1:04.87    32.21  1:07.51    32.25  1:08.31    29.96  1:02.87
  2 Irish Girls Swim & Dive-MN  'A'                             4:36.13  
     1) Simon, Averie 9                 2) Ringhand, Hayley 10            
     3) Salay, Jenna 11                 4) Weers, Julia 11                
       35.59  1:11.80    32.35  1:07.88    32.32  1:08.36    32.32  1:08.09
  3 Irish Girls Swim & Dive-MN  'B'                             4:57.54  
     1) Barker, Allison 9               2) Estebo, Kasey 9                
     3) Busse, Faith 11                 4) Lewis, Heather 10              
       36.68  1:17.22    39.15  1:29.20    14.92  1:04.97    30.38  1:06.15
  4 Lakeville North High School  'C'                            5:27.15  
     1) Berg, Sabina 9                  2) Blumberg, Frannie 8            
     3) Johnson, Caitlyn 9              4) Wirth, Hannah 9                
              1:28.33    38.85  1:23.32    36.02  1:17.47    37.30  1:18.03
 -- Lakeville North High School  'B'                                 DQ  
     1) Wolfe, Olivia 10                2) McCarthy, Abby 11              
     3) Rehborg, Brianna 9              4) Piscikaite, Gintare 7          
       35.07  1:13.12    31.30  1:08.39    32.58  1:08.64    33.07  1:11.08
 -- Lakeville North High School  'D'                                 DQ  
     1) Olson, Kirsten 12               2) Kirk, Ellie 9                  
       41.27  1:26.64    44.51  1:36.78                                    
 
Event 24  Girls 400 Yard Freestyle Relay Varsity
===============================================================================
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Irish Girls Swim & Dive-MN  'A'                             3:38.61  
     1) Klein, Macy 12                  2) Hutchins, Cassandra 12         
     3) Urkiel, Molly 10                4) Wenman, Anna 11                
       25.72    54.32    26.08    54.61    26.14    55.04    25.85    54.64
  2 Lakeville North High School  'A'                            3:40.77  
     1) Thull, Elizabeth 12             2) Pattee, Katie 9                
     3) Van Dyne, Ashley 11             4) Anderson, Caroline 11          
       26.90    55.66    26.35    55.72    26.25    54.86    25.52    54.53
  3 Lakeville North High School  'B'                            3:55.90  
     1) Golden, Molly 12                2) Van Dyne, Paige 10             
     3) Jensen, Sophia 12               4) Pattee, Megan 11               
       28.59    59.10    28.29    59.93    28.00    58.84    27.57    58.03
  4 Irish Girls Swim & Dive-MN  'B'                             3:59.66  
     1) Wallberg, Sophia 8              2) Bartz, Kathleen 9              
     3) O'Donnel, Balor 9               4) Urkiel, Grace 10               
       29.39  1:02.14    28.77  1:00.55    28.54    59.91    27.19    57.06
  5 Lakeville North High School  'C'                           x4:03.66  
     1) Marchese, Stella 10             2) Olson, Georgia 9               
     3) Gray, Grace 9                   4) West, Katrina 11               
       29.87  1:01.90    28.58  1:00.57    29.37  1:03.59    26.49    57.60
  6 Irish Girls Swim & Dive-MN  'C'                            x4:09.59  
     1) Ortiz, Alana 10                 2) Hinderaker, Maggie 11          
     3) Jacobson, Katherine 10          4) Estebo, Kylie 11               
       29.19  1:03.09    28.89  1:02.52    29.71  1:01.22    29.41  1:02.76
 
              Women - Varsity - Team Rankings - Through Event 24               
 
  1. Irish Girls Swim & Dive              96   2. Lakeville North High School          90
 
           Women - Junior Varsity - Team Rankings - Through Event 24           
 
  1. Irish Girls Swim & Dive             105   2. Lakeville North High School          81